Inteligencja Emocjonalna (EQ) – Co to jest?

Czym jest inteligencja Emocjonalna? Dowiesz się z tego wpisu.

Udostępnij

Ten rodzaj inteligencji, choć nie wyznacza poziomu naszego IQ, jest niezwykle istotny dla funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest inteligencja emocjonalna i czy jesteśmy w stanie się jej nauczyć?

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób – zwana Inteligencją Emocjonalną (EQ)  – stała się ostatnimi czasy  kategorią nie mniej istotną w życiu i karierze niż tradycyjnie rozumiana inteligencja, znana pod pojęcie IQ. Inteligencja emocjonalna to zestaw bardzo istotnych kompetencji społecznych i emocjonalnych, w skład których wchodzą:

  • samoświadomość – czyli wiedza o swoich stanach emocjonalnych,
  • adekwatna samoocena – świadomość swoich ograniczeń, możliwości, to również doświadczanie własnej osoby niezależnie od sądów innych ludzi,
  • samoregulacja/samokontrola – panowanie nad swoimi emocjami, nieuleganie impulsom, czyli świadome reagowanie na świat zewnętrzny.

Natomiast jeśli chodzi o kompetencje związane z relacjami z innymi ludźmi, możemy mówić o:

  • empatii – czyli rozumieniu stanów innych osób, w poszczególnych sytuacjach; to także zdolność odczuwania i rozumienia relacji społecznych,
  • asertywności – posiadaniu i wyrażaniu własnego zdania, nawet wbrew większości,
  • perswazji – umiejętności wzbudzania u innych określonych zachowań i reakcji,
  • przywództwie – zdolności do generowania pomysłów oraz angażowania w nie innych,
  • współpracy – zdolności do współdziałania z innymi, zespołowego wykonywania zadań, umiejętności pracy nad osiągnięciem wspólnych celów.

Psychologowie czy badacze karier skutecznych managerów zwracają uwagę na fakt, iż receptą na szczęśliwe i skuteczne życie coraz częściej jest dobrze rozwinięta inteligencja emocjonalna.

Inteligencja niezbędna w codziennym życiu

Każdy z nas niejednokrotnie przekonał się, że umiejętność nazywania i identyfikowania stanów emocjonalnych ma ogromy wpływ na nasze życie. Nic dziwnego, bo już od dnia narodzin żądzą nami emocje.

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top