I Ty możesz mieć mózg zwycięzcy!

Udostępnij

Czy wiesz, że wszyscy ludzie sukcesu byli najpierw prawdopodobnie ludźmi porażki?  Okazuje się, że siłą napędową zwycięzców jest… zwyciężanie, a bycie na topie zwyczajnie uzależnia. To hormony, testosteron i kortyzol, mogą stać za przegraną bitwą, światowym kryzysem gospodarczym czy porażką sportową, ale także za każdym odniesionym triumfem.

Zwycięstwo zmienia i mózg, i ciało. Tak samo zresztą jak klęska. Od obu łatwo się uzależnić.

Psychologowie, którzy od lat pochylają się nad tematem mózgu zwycięzcy, nie mają wątpliwości, że u podstaw sukcesu lub jego braku leży świadomość własnej wartości. Czym ta świadomość właściwie jest?

To poczucie, że możesz wygrać. To pozytywne nastawienie do wyniku końcowego, nawet gdy sprawy przybierają zły obrót. To radzenie sobie z przeciwnościami bez dekoncentracji. To tolerowanie dyskomfortu. To podniesienie się po porażkach.

Jeśli nie masz tej zdolności, nic się nie martw. To da się wytrenować! Pamiętaj tylko, że odporność psychiczna to połączenie kilku elementów, wśród których kontrola (umiejętność znalezienia w sobie czynników, którymi możesz sterować, zamiast poddawać się uczuciu bezsilności), wiara (umiejętność niepoddawania się do „końcowego gwizdka”), wyzwanie (postrzeganie rywalizacji jako możliwości rozwoju, a nie przeszkody) i pewność (jako świadomość własnych umiejętności, niezależnych przecież od występów rywali) to te najważniejsze.

Ale to wszystko byłoby nieważne, gdybyśmy nie potrafili z zasobów racjonalnie korzystać. To natomiast  byłoby niemożliwe, gdyby nie sprawnie funkcjonujący mózg.

Twoje ciało to połączenie mięśni i nerwów zarządzanych przez centralny komputer, czyli mózg. Hormony klęski i porażki, stale mu dostarczane, przyzwyczajają do określonego stanu i zwyczajnie uzależniają. Systematyczna  praca nad sobą poparta sukcesami sprawia, że nasz mózg będzie chciał więcej takich pozytywnych doświadczeń, a nam łatwiej będzie w sukces uwierzyć i ostatecznie go osiągnąć.

Proste? Proste!

Zatem do dzieła!

#MózgBrainy

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top