Jej wysokość nuda!

Udostępnij

To prawda, że nie ma najlepszej reputacji. Wbrew powszechnym stereotypom jest jednak niezwykle potrzebna. Jej wartość trudno przecenić. Efektywnie poprowadzona może skutkować rozwojem kreatywności i wieloma nieszablonowymi pomysłami, może stać się wiernym sprzymierzeńcem rozwoju, stymulantem i motywatorem twórczego myślenia.

 O czym mowa? O nudzie!

Nuda to taki czas, w którym nasz organizm łapie oddech. Właściwie to ten moment, kiedy zaczynamy się delikatnie denerwować, że regeneracja trwa zbyt długo. Ta krótka chwila, gdy uświadamiamy sobie, że czas zrestartowania się, relaksu, wytchnienia mamy już za sobą i że właśnie pojawia się przestrzeń na coś nowego, jest niezwykle ważna i potrzebna.

Dlaczego?

Nudząc się, nabieramy wewnętrznej motywacji do działania. Chcemy zmienić dyskomfort w kom=fort, nicnierobienie w aktywność, to co nieatrakcyjne w coś interesującego, zaczynamy działać. W tym tkwi siła nudy! Nicnierobienie jest więc o tyle ważne i nieocenione, że pomaga nam nabrać dystansu i determinacji niezbędnej do efektywnej pracy. To właśnie dzięki nudzie budzi się kreatywność, twórczość, powstaje wiele ciekawych rzeczy.

Traktując nudę jako marnotrawienie czasu, pozbawiamy się refleksji, tracimy możliwość doświadczania i trenowania uważności. Nie potrafimy obserwować swojego organizmu, nie reagujemy na jego potrzeby, nie wykorzystujemy jego potencjału. Pozbawiamy się tym samym możliwości poczucia szczęścia i satysfakcji z życia.

Pamiętajmy!

Stan nudy pozwala na chwilowe rozluźnienie i zebranie sił do kolejnych poznawczych wysiłków.

Nuda uczy kreatywności. To właśnie gdy się nudzimy, przychodzą nam do głowy najlepsze pomysły.

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top