Rodzicu, zadbaj o siebie – zadbasz o dziecko!

Udostępnij

Chcesz być lepszym rodzicem?

Nie zapomnij zadbać o siebie. Jeśli chodzi Ci po głowie myśl typu „w 2020 będę lepszym rodzicem” mamy małą adnotację – chcesz być lepszy w swojej roli? To zadbaj o siebie.

Poniżej krótka historia w ramach inspiracji.

Kiedy Emily Oster, ekonomistka z Brown University w Rhode Island, została matką, postanowiła przeanalizować rzeczywiste dane dotyczące spornych kwestii dotyczących rodzicielstwa, takich jak karmienie piersią, sen i czas na ekranie.

W ostatniej książce „Cribsheet” doszła do wniosku, że kochający i szczęśliwie rodzice z reguły kierowali się aktywnościami, które pasują do ich stylu życia.

Innymi słowy, jej odkrycia dały niespokojnym rodzicom pozwolenie na praktykę samoopieki. (O której często zapominają).

Nie tylko ona tak mówi. Według socjologów i psychologów badających rodziny, czy metod rozwoju dziecka jak Brainy, nasze społeczeństwo skoncentrowane na dziecku straciło z oczu jeden z najważniejszych składników zdrowych, szczęśliwych dzieci – zdrowych, szczęśliwych rodziców.

Rodzice często czują się zdezorientowani sprzecznymi radami „ekspertów”. Odpowiedzialność za zapewnienie przyszłości finansowej ich dzieci bywa przecież przytłaczająca. Psychologowie w artykule The Independent zwracają uwagę, że ojcowie i mamy przytłoczeni obowiązkami niechętnie przyznają się do tego, że potrzebują pomocy – zgodnie z badaniami przeprowadzonymi we Francji i Belgii, w danym momencie około 7 procent rodziców cierpi z powodu „wypalenia rodzicielskiego”. Badacze zdefiniowali objawy wypalenia jako poważne wyczerpanie, brak przyjemności z rodzicielstwa i dystansowania się emocjonalnie od swoich dzieci. Najczęściej narażone na tego typu przeżycia były matki.

Rodzice najbardziej narażeni na ryzyko byli za bardzo skoncentrowani na swoich pociechach, dążąc w tej roli do nienaturalnej doskonałości i odstawiając na bok swoje potrzeby. „Nie ma najlepszych praktyk rodzicielskich” – przekonują psychologie. Dodają przy tym, że rodzicielstwo jest fałszywie przedstawiane jako nauka, kiedy tak naprawdę chodzi o wartości. „Rodzice muszą zadać sobie pytanie: co jest najlepsze dla mnie i mojej rodziny?”  

„Nie możesz być przyzwoitym rodzicem, jeśli nie masz własnego życia” – przekonują przy tym. „ W końcu to rodzic ma zarazić pasją do życia”.

Zadbaj o siebie i daj Brainy pomóc dziecku.

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top