Rozważnie czy romantycznie, czyli jak miłość wpływa na mózg?

Miłość

Udostępnij

Czy wiesz, że miłość to jedno z najbardziej złożonych zjawisk wpływających na organizm i funkcjonowanie człowieka? I choć większość z nas myśli, że za uczucia odpowiedzialne jest wyłącznie serce, to jednak wiemy to już na pewno – mózg odgrywa tutaj bardzo ważną rolę!

Dowody? Oto one!

Zakochanie wywołuje w mózgu szereg reakcji chemicznych, które wpływają na nasze zachowanie. Uczucie euforii, przywiązania czy tak charakterystyczne „motyle w brzuchu” to zaledwie część odpowiedzi naszego organizmu na sygnały wysyłane przez mózg.

Gdy się zakochujemy, w mózgu zaczyna równolegle pracować 12 różnych regionów. Uwalniają się substancje chemiczne wywołujące euforię (np.  dopamina, oksytocyna, adrenalina czy wazopresyna). Szczęcie bywa więc definiowalne!

Zakochanie wpływa też na zaawansowane funkcje poznawcze. To jak przedstawiamy sobie coś w umyśle, jak sobie pewne rzeczy wyobrażamy, jak działa nasze myślenie mataforyczne, ma zatem naukowe podstawy.

Obserwując procesy, jakie zachodzą w organizmie w stanie zakochania, można powiedzieć, że jest to chemiczno-biologiczna reakcja łańcuchowa złożona z wielu elementów.

Jedno wiemy więc na pewno – zakochany mózg produkuje substancje, które wpływają na nasze emocje i nastroje.

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top