Szalony czy genialny? Kulisy umysłu geniusz

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ludzi wybitnie zdolnych zwykło się różnie określać. Czy najbardziej twórczy artyści są szaleńcami czy geniuszami właśnie? Pewnie i jedno, i drugie.

Pytanie jednak, czy genialne osiągnięcia prowadzą do szaleństwa, czy może szaleństwo jest warunkiem geniuszu.

Właśnie dlatego, że ludzki mózg jest tak skomplikowany, mogą w nim powstawać nieprawidłowe połączenia. To tak jak w wysoko skomplikowanych urządzeniach: im więcej może spełniać on funkcji, tym większe jest ryzyko błędu. Stąd coraz więcej teorii naukowych, wedle których osoby z dysfunkcjami mają większe predyspozycje, by stać się geniuszami właśnie.

Jedno jest pewne -osoby uznane za geniuszy łączą w sobie pewne cechy. Jakie?

Po pierwsze – są wytrwali. Wszyscy ci, którzy zostali uznani za genialne umysły, od wczesnego dzieciństwa intensywnie i systematycznie ćwiczyli swoje umiejętności. Mozart, Wiener, John Stuart, Leonardo da Vinci i Michał Anioł na swój sukces pracowali od (bardzo) wczesnych lat życia. Choć i łut szczęścia miał tutaj swój udział – wszyscy wymienieni zdobyli solidną wiedzę i trafili na odpowiedni czas, w którym ujawniły się ich umiejętności. Można powiedzieć, że mieli po prostu szczęście. Przecież ludzi wykształconych, zdolnych, cierpliwych i wytrwałych jest wielu, a tylko promil spośród nich doczekał się miana geniusza.

Analizując artykuły badaczy jedno można stwierdzić na pewno – rodziną siostrą geniuszu jest… schizofrenia. Co łączy artystę i schizofrenika? Niezwykłe postrzeganie rzeczywistości, nieszablonowy sposób myślenia, nierozważne zachowanie. Psycholog Daniel Nettle po wielu latach badań doszedł do wniosku, że geniusze odziedziczyli niektóre geny powodujące powstawanie chorób psychicznych. I to w pełni tłumaczyłoby zagadkę geniuszu balansującego na krawędzi szaleństwa.

Jaki jest więc scenariusz na geniusza? Połączenie dobrych warunków startu, wszechstronne wykształcenie, silna wola i wolność umysłu rozumiana jako „szalone geny”. To dość słona, ale i konieczna cena, by stać się prawdziwym geniuszem.

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Przewiń do góry