Udostępnij

Intryguje badaczy od lat. U każdego jest inna. Różnorodność dotyczy mechanizmów zapamiętywania i przechowywania informacji. O czym mowa? O pamięci.

Pamięć jest zjawiskiem, która od lat wzbudza szczególne zainteresowanie badaczy. W zapamiętywanie są bowiem zaangażowane sieci neuronowe, które są od siebie odległe. Co więcej – na jakość i trwałość zapamiętywania ma wpływ wiele czynników, m.in. warunki, w jakich przyswajamy nową wiedzę.

Jednak, jak przekonują badacze, zależność pomiędzy różnymi czynnikami a faktem zapamiętywania są o wiele bardziej złożone niż przypuszczano.

Miriam Klein-Flugge z Wydziału Psychologii Doświadczalnej, jedna z autorek badań nad pamięcią i procesem zapamiętywania przekonuje:  „Nasze badania pokazują, że mamy w mózgu wiele sieci, które pomagają nam przechowywać zdobytą wiedzę lub skojarzenia, co oznacza, że ​​nawet uszkodzenie jednej części mózgu pozostawi alternatywne mechanizmy uczenia się.Dowiedzieliśmy się również, że część tej wiedzy jest bardzo trwała, a mózg nie zapomina o niej nawet wtedy, gdy staje się ona nieistotna, podczas gdy wiedza uzyskana dzięki alternatywnym mechanizmom uczenia się jest bardziej elastyczna i może być łatwiej zmieniona na nową wiedzę”.

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top