Czas wolny ma sporo plusów. Zobacz, jak wpływa na mózg dziecka

czas wolny dzieci

Udostępnij

Czasowi wolnemu towarzyszy pewien paradoks. Kiedy go nie masz, czujesz się zmęczony. Także jego nadmiar może powodować znużenie (znacie to?). Odpoczynek jest niezbędny, by nabrać energii do działania, i dotyczy to zarówno dorosłych, jak i tych najmłodszych. Caroline Hogeveen, kontrybutorka portalu Romper w jednym z artykułów poruszyła bardzo ciekawy temat, a dotyczył on tego, jak wolny czas wpływa na móg dziecka. Głos w sprawie zabrali też zapytani przez nią eksperci. Wnioski?

Czas wolny sprzyja kreatywności

Katie Davis, psycholog kliniczny, jest zdania, że ​​czas wolny to kluczowy element dzieciństwa:

„Odpoczynek pozwala dzieciom uczestniczyć w zajęciach bez określonych reguł czy zasad, a więc ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społecznego, emocjonalnego i poznawczego. W czasie wolnym najmłodsi używają części mózgu odpowiedzialnej za wyobraźnię i rozwijają ważne umiejętności społeczne, takie jak komunikacja, elastyczność, współpraca, negocjacje. Próbują nowych działań i ról, które sprzyjają kreatywności, a także uczą się radzić sobie z konfliktami, co pomaga zmniejszyć lęk i stres” – mówi Davis w wywiadzie dla Rompera.

Auorka tekstu zwraca również uwagę na to, że wielu rodziców błędnie podchodzi do „nicnierobienia”, uznając to za stratę czasu, którą należy na siłę wypełnić lekcjami na pianinie, kursami języków obcych czy zajęciami sportowymi. Caroline Hogeveen rzecz jasna nie krytykuje dodatkowych aktywności, uważa jednak, że warto pozwolić młodych pociechom na swobodę w działaniu.

Ważna jest równowaga

Taka zabawa „na swój sposób” wpływa na funkcje wykonawcze, a więc kluczowe umiejętności, które pomagają dzieciom w podejmowaniu decyzji, rozwiązywaniu problemów i finalnie, w osiąganiu celów. Naukowcy podkreślają też, jak ważne jest w tym procesie, by i rodzice dostrzegali prawdziwe zalety wolnego czasu.

Czy zatem powinniśmy porzucić wszystkie zorganizowane aktywości i postawić na totalną swobodę? Nie tak szybko.

„Zajęcia zorganizowane również pełnią ważną funkcję w rozwoju poznawczym. Mając dostęp do książek, gier edukacyjnych, sportów zespołowych, zajęć plastycznych uczniowie rozwijają ważne umiejętności wspierające naukę i rozwój. Ważne jest, aby znaleźć właściwą równowagę” – deklaruje Davis.

Wiesz już, jak zorganizować swojemu dziecku dzień, ale masz problem z tym, jak wspierać go w wolnym czasie? Najpierw pozwól mu odkryć jego zainteresowania, a następnie podążaj za nim. Nie zniechęcaj się też, jeśli stwierdzi, że się nudzi. Wykorzystywanie swojej wyobrażni wymaga praktyki. Powodzenia!


Zobacz, jak możesz pomóc rozwinąć potencjał dziecka metodą Brainy. 

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top