Twoje dziecko czyta dla przyjemności? Lepiej poradzi sobie z matematyką

dziecko czyta

Udostępnij

Czy wiecie, że… dzieci, które czytają dla przyjemności osiągają lepsze efekty w matematyce, pisaniu i mają bogatsze słownictwo? Co więcej, badania pokazują, że rezultaty te utrzymują się także w dorosłym życiu.

Czy czytanie dla przyjemności zwiększa tempo uczenia się dzieci? To pytanie, na które swego czasu postawił sobie badacz Matt Brown.

Brown chciał sprawdzić, co tak naprawdę stoi za tym, że niektórzy lepiej radzą sobie z przyswajaniem wiedzy. Swoje wnioski z badań oparł na 17 tys. prób., z czego większość przepytanych to 16-latkowie. Naukowiec porównał doświadczenia nastolatków wywodzących się z podobnego środowiska społecznego, by uniknąć zarzutów, że za sukcesami w nauce stoją lepsze warunki ekonomiczne.

Co ciekawe, z jego analiz wyszło, że te dzieci, które czytały książki dla przyjemności w wieku 10 lat i siegały po lektury częściej niż raz w tygodniu, po latach znacznie lepiej wypadały w testach umysłowych. Innymi słowy, u żaków, którzy od małego czytali dla przyjemności, zauważono szybszy postęp zarówno w słownictwie, ortografii, jak i matematyce.

Czytanie wyraźnie wprowadza młodych ludzi w nowe słowa, dlatego nie dziwi, że czytanie sprzyja wzbogaceniu się słownictwa. Jednak związek między czytaniem dla zabawy a postępem w matematyce może być bardziej zaskakujący.

Badacz Matt Brown sugeruje, że czytanie ma wpływ na kreatywność, zwłaszcza u młodych osób. Oprócz uczenia ich nowego słownictwa, pomaga im zrozumieć i przyswoić nowe informacje – rozwija w nich myślenie koncepcyjne. Czytanie dla przyjemności może również budować w najmłodszych przyzwyczajenie do samodzielnej nauki. (Wówczas nie traktują tej czynności jako coś z przymusu). Autor badania podzielił się też wskazówką dla pedagogów:

Niektórzy obawiają się, że młodzi ludzie czytają mniej niż starsze pokolenia. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ nasze badania sugerują, że może to negatywnie wpłynąć na ich rozwój intelektualny. Wiemy również, że czytanie dla przyjemności ma tendencję spadkową w szkole średniej. Nasze odkrycia podkreślają, jak ważne jest zapewnienie szkołom i bibliotekom dostępu do szerokiej gamy książek i pomoc młodym ludziom w odkrywaniu autorów, którzy zasieją w nich czytelniczą pasję.

Matt Brown

Żródło: The Guardian, Reading for fun improves children’s brains, study confirms

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top