No stress! Te ćwiczenia pomogą w treningu uważności

Sposoby na uwaznosc

Udostępnij

Egzaminy potrafią przyprawić o ból głowy – Ciebie jako zatroskanego rodzica i Twoje dziecko. I to właśnie w tak stresujących momentach ćwiczenie uważności pozwala pracować nad emocjami mocniej niż zwykle. W ostatnim tekście pisałam Wam, czym jest uważność i dlaczego warto, by dzieci ćwiczyły ją od najmłodszych lat. W końcu, jak dowodzą naukowcy, im wcześniej ta praktyka pojawia się w ich aktywnościach, tym spokojniej będą reagowali na stres i radzili sobie ze zmianami nastrojów. [TEKST O TYM, CZY JEST UWAŻNOŚĆ PRZECZYTASZ TUTAJ]

Jeśli kiedykolwiek powiedziałeś dziecku, żeby „po prostu się uspokoiło”, wiesz, że to nie działa. Praktykowanie uważności stanowi alternatywę, konkretny zestaw narzędzi, które ty i twoje dziecko możecie wykorzystać razem, aby powrócić do równowagi. W dzisiejszym tekście chciałabym pokazać Wam wspólne zabawy, które pozwalają ćwiczyć tę technikę:

Zauważ pięć rzeczy

Świadome zauważanie tego, co nas otacza, także wpływa na poczucie obecności, a w konsekwencji stabilności – tak ważnej emocji pozwalającej uporować się ze stresem. W tym kontekście polecam grę “zauważ pięć rzeczy”, która pozwala głębiej zakorzenić obecność. Jak nazwa sugeruje, sprowadza się ona do szukania pięciu przedmiotów.

Spróbuj zagrać w nią z Twoim dzieckiem. Po zagraniu wyjaśnij, że może do niej wracać, gdy czuje się niespokojny lub zdenerwowany.

Dobra wskazówka: Ćwicz regularnie, uruchom też inne zmysły (to może być gra w odkrywanie zapachów, dżwięków).

Narysuj swoje emocje

Uważność jest także tym, co czujemy. Małe dzieci mają czasami trudności z określeniem swoich uczuć, ale rysowanie emocji może być świetnym sposobem dla nich na to, by wyrazić coś bez słów.

Spróbuj wykonać z dzieckiem to ćwiczenie rysunkowe z dzieckiem o różnych porach – nie tylko wtedy, gdy pociecha jest zdenerwowana. Usiądźcie razem i poproś dziecko, by zamknęło oczy i pomyślało, jak się czuje. Możesz zaproponować kilka słów, aby dać mu pomysły (szczęśliwy, rozczarowany, przestraszony, zły itp.) Możesz także modelować ćwiczenie, rysując, jak się czujesz.


W Brainy jesteśmy innowatorami w rozwoju ludzkiego mózgu. Wierzymy, że główne korzyści płynące z uczestnictwa w kursie Brainy to: wzrost poziomu IE dziecka, poprawa wyników w nauce, zwiększona kontrola emocji dziecka, zwiększona efektywność mózgu dziecka, lepsza pamięć i przypominanie oraz wzrost poczucia wartości i pewności siebie.

ZOBACZ, JAK PROGRAM DZIAŁA W PRAKTYCE I UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top