Holi – święto kolorów, miłości i pojednania

Udostępnij

Holi to jedno z najbardziej znanych hinduskich świąt. Czasami nazywa się je „świętem miłości” i jest obchodzone w prawie każdej części kraju. Ludzie w tym dniu godzą się i jednoczą, zapominając o wszelkich urazach i wszelkiego rodzaju złych uczynkach stosunku do siebie.

Ten wielki indyjski festiwal trwa dzień i noc, a rozpoczyna wieczorem w Purnimie lub w dniu pełni księżyca w miesiącu Falgun. Pierwszy wieczór festiwalu obchodzony jest pod nazwą Holika Dahan lub Choti Holi, a dzień następny nazywa się Holi. W różnych częściach kraju jest znany jest zresztą pod różnymi nazwami.

Energia kolorów wnosi do naszego życia wiele pozytywnych wibracji. Holi – festiwal kolorów, jest w rzeczywistości dniem powszechnej radości. Rytuał rozpoczyna się od rozpalenia ogniska na dzień przed dniem Holi, co symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem. W dniu Holi ludzie bawią się kolorami ze swoimi przyjaciółmi i rodzinami, a wieczorem okazują miłość i szacunek swoim bliskim.

Legenda o Holice and Prahladzie

Dawno, dawno temu żył demoniczny król imieniem Hiranyakashyap, który podbił królestwo ziemi. Był tak egoistyczny, że rozkazał wszystkim w swoim królestwie czcić tylko siebie. Ku swemu wielkiemu rozczarowaniu, jego syn Prahlad stał się gorliwym wyznawcą boga Naarayana i nie chciał czcić swego ojca. Hiranyakashyap próbował wiele razy zabić swojego syna Prahlad, ale Vishnu ratował go za każdym razem.

W końcu poprosił swoją siostrę, Holikę, aby weszła w płonący ogień z Prahladem na kolanach. Hiranyakashyap wiedział, że Holika posiad dar, dzięki któremu mogła bez szwanku wejść do ognia. Używając podstępu Holika namówiła młodego Prahlada, aby usiadł na jej kolanach, a ona sama zajęła miejsce w płonącym ogniu. Legenda głosi, że Holika musiała zapłacić cenę życia za swoje złowrogie pragnienia. Prahlad, który przez cały czas intonował imię Pana Naarayana, wyszedł bez szwanku, gdy Pan pobłogosławił go za jego niezwykłe oddanie. Tak więc Holi wywodzi swoją nazwę od Holiki. I obchodzony jest jako święto zwycięstwa dobra nad złem.

Holi jest również obchodzony jako triumf oddania i wiary. Jak głosi legenda nawet najsilniejszy wróg nie ma siły skrzywdzić prawdziwie oddanego wyznawcy. A ci, którzy odważą się torturować prawdziwego wielbiciela Boga, zostaną spaleni na popiół.

Dzisiaj ludzie odgrywają scenę „Holika płonie na popiół”, aby zaznaczyć zwycięstwo dobra nad złem. W kilku stanach Indii, szczególnie na północy, wizerunki Holiki płoną w wielkich, rozpalonych ogniskach. Istnieje nawet praktyka wrzucania gnojowicy do ognia i wykrzykiwania wulgaryzmów. Potem wszędzie słychać okrzyki „Holi-hai! Holi-hai!  Tradycja palenia „Holiki” jest również religijnie przestrzegana w Gujarat i Orissie. Tutaj ludzie składają wdzięczność Agni, bogu ognia, z całą pokorą ofiarowując łodygi ciecierzycy ze zbiorów. Co więcej, ostatniego dnia Holi ludzie biorą mały ogień z ogniska do swoich domów. Uważa się, że przestrzegając tego zwyczaju, ich domy zostaną oczyszczone, a ich ciała wolne od chorób. W kilku miejscach istnieje również tradycja czyszczenia domów, usuwania wszystkich brudnych przedmiotów z całego domu i spalania ich. Niszczy się w ten sposób bakterie wywołujące choroby, a stan sanitarny miejscowości poprawiony.

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top