Jak poprawić pamięć Twojego dziecka?

Poprawa wyników w nauce - z Brainy to możliwe!

Udostępnij

Chociaż nasz mózg to naprawdę fascynujący organ, nie jest w stanie przetworzyć wszystkich informacji, które do niego trafiają. Judy Willis, psycholog, która na co dzień zajmuje się neurokogniwistyką (połączeniem psychologii z wiedzą o funkcjonowaniu mózgu – przyp. red.) postanowiła zbadać, jak pracuje mózg w momencie przyswajania wiedzy. Ciekawi efektów?

ZNISZCZENIE

Przywołajcie sobie jedną ze scenek z przeszłości (każdy z Was z pewnością ma taką na koncie): Siedzicie w szkolnej ławce i dowiadujecie się, że kolejnego dnia czeka was nieplanowana wcześniej klasówka. Wieczór z podręcznikiem, nauka pod presją czasu może być stresująca, prawda? Pamiętacie pewnie, że mimo starań, ciężko było Wam przyswoić wiedzę. Winny temu był oczywiście stres.

Dlaczego tak się dzieje? Jak pisze Judy Willis, stres uniemożliwia przepływ informacji do kory przedczołowej, gdzie zapisuje się pamięć długotrwała. Takich scen, jak wyżej wspomniana, nie unikniemy. Warto jednak urozmaicić sposób nauki, bo wtedy odczujemy z niej autentyczną przyjemność. Spróbuj pomóc dziecku połączyć przyswajanie wiedzy z przyjemnymi rytuałami – tak jak uczy się tego na Brainy – kursach, które stymulują pracę mózgu.

Ozdóbcie pokój, niech towarzyszą dziecku w nauce jego ulubione zabawki. W ten sposób wysyłamy do mózgu sygnały, które kojarzą się z miłym doświadczeniem. Ten obraz pozwoli otworzyć sieci mózgowe prowadzące do przechowywania pamięci. Niezapomniane wydarzenia tworzą długookresowe wspomnienia. Dowiedz się, czego Twoje dziecko będzie uczyć w szkole. Połącz zabawę z nauką – zaproponuj mu grę w zagadki, które będą połączone z wiedzą na temat omawianego zagadnienia. Ciekawość otwiera sensoryczny filtr do mózgu, więc kiedy temat pojawia się na zajęciach – przyciągnie to uwagę ucznia.

Jak poprawić pamięć swojego dziecka?

KOLOR

Mózg przepuszcza co sekundę tylko niewielką część miliardów informacji sensorycznych. I to on filtruje, które informacje zostaną w pamięci na dłużej. Kolor jest tym czymś, co przechodzi przez ten filtr szczególnie dobrze. Poproś dzieci, aby używały kolorowych długopisów. O tym, że kolory mają znaczenie, przekonujemy się na co dzień – zauważa Andżelika Najda, ekspertka i trenerka Brainy Polska. Dlatego właśnie zajęcia Brainy, w czasie których ćwiczymy pamięć, koncentrację i skupienie, odbywają się w biało – zielonej, nierozpraszającej przestrzeni – dodaje.

NOWOŚĆ

Jeśli dodasz odrobinę nowości do tak codziennego rytuału, jakim jest nauka, także pobudzisz mózg swojego dziecka. Użyj klipów wideo z Internetu, załóż zabawny kapelusz, załóż szarfę na psa, zapal świecę), zanim dziecko zacznie się uczyć. Jego system alarmowania będzie bardziej otwarty na przetwarzanie i zapamiętywanie informacji, które pojawiają się po nowym doświadczeniu.

OSOBISTE ZNACZENIE: Dzieci chętniej zapamiętują wiadomości, które osobiście uważają za ważne lub które w pewien sposób dotyczą ich samych. Wykorzystaj zainteresowania swojego dziecka, aby połączyć ją z zadanym przez nauczyciela materiałem.

WSPOMNIENIA: Mózg przechowuje informacje w pamięci krótkotrwałej przez mniej niż minutę, chyba że ta wiadomość jest powiązana z wiedzą zdobytą wcześniej. Wykorzystaj ten fakt i staraj się łączyć nowe wiadomości ze znanymi Twojemu dziecku faktami.

 

Kiedy Twoje dzieci rozpoznają związki między nową a wcześniejszą informacją, wówczas wiadomość trafia do pamięci długotrwałej.

To, co – gotowi do lekcji?

Rozwój mózgu - Brainy Polska

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top