Czy warto trenować mózg?

Kurs Brainy

Udostępnij

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie?

Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie w naszym życiu. Ćwiczenia fizyczne, dobre odżywianie, więzi społeczne z innymi oraz pobudzenie psychiczne odgrywają ważną rolę w zapewnieniu, że nasze mózgi pozostają  sprawne i skuteczne.

Istnieje kilka mechanizmów fizjologicznych, które pomagają utrzymać mózg w zdrowiu:

  1. Stymulowane, a zatem aktywne neurony otrzymują więcej tlenu i składników odżywczych.
  2. Pobudzenie neuronów zwielokrotnia liczbę połączeń między synapsami.
  3. Utrzymywanie aktywności neuronów jest kluczem do tworzenia nowych, a także ich rozwijania i pomagania w przetrwaniu.
  4. Nawet w dorosłym życiu neurony mogą regenerować się za pomocą komórek macierzystych.

Innymi słowy, złożona aktywność umysłowa może pomóc chronić mózg, budując rezerwy poznawcze i mózgowe. Te rezerwy reprezentują wzrost neuronów i połączeń synaptycznych. W przeciwieństwie do tego, co dotychczas uważano, nowe neurony można generować w każdym wieku. Co więcej, ta rezerwa reprezentuje również aktywny proces plastyczności nerwowej, który pozwala zoptymalizować osiągnięcia człowieka przez przywołanie innych regionów mózgu lub przez przyjęcie nowych strategii poznawczych.

W ten sposób wzmacniamy naszą zdolność sieci neuronowej do stawienia czoła skutkom starzenia się lub chorób neurodegeneracyjnych.

W ciągu ostatnich 25 lat naukowcy i lekarze związani ze szkołami medycznymi i uniwersytetami na całym świecie prowadzili badania na dużych grupach ludzi. Celem badania była próba zrozumienia, dlaczego niektórzy ludzie zachowują długo sprawność umysłową w ciągu całego okresu ich życia. W rezultacie mamy obecnie znaczący dorobek naukowy w dziedzinie zwanej “rezerwą poznawczą”.

O rezerwie poznawczej napiszemy w następnym artykule.

 

Źródło: https://www.happy-neuron.com/brain-and-training/why-train-your-brain

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top