Nasz mózg je z nami!

Mógz i jedzenie

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nasz mózg jest tym, co jemy! My jesteśmy tym, czym jemy. Te pokarmy wspierają rozwój mózgu!

Chcesz, by Twoje dziecko lepiej radziło sobie w szkole?  Jeanie Davis radzi – przyjrzyj się jego diecie. Dlatego dziś skupimy się na świadomym odżywianiu.

Niektóre składniki mogą wspierać rozwój mózgu dziecka, a także poprawić jego koncentrację (tutaj przeczytacie też o metodach wspierających pamięć dziecka: https://abacusbrainy.pl/jak-poprawic-pamiec-twojego-dziecka/).

W rzeczywistości nasz mózg jest bardzo „głodnym” narządem, pierwszym, który „wchłania” składniki odżywcze – wyjaśnia Bethany Thayer, dietetyk i rzecznik Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego (ADA).

„Daj ciału niezdrowe jedzenie, a mózg z pewnością będzie cierpieć”

Nasz mózg jest w 60 proc. zbudowany z tłuszczów. To właśnie kwasy tłuszczowe odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie, ponieważ uczestniczą w procesie budowania komórek. Są niezbędne zwłaszcza u dzieci w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju mózgu. Wystarczy 2 razy dziennie podać dziecku w zupie, by dostarczyć organizmowi niezbędne składniki oraz umożliwić wchłoniecie witamin, jak A, D, E i K, które rozpuszczają się tylko w tłuszczach (!)

Bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych są ryby – a szczególnie łosoś. DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy) to niezbędne składniki budulcowe organizmu. Ryby polepszają pamięć, są dobre dla prawidłowej pracy serca i naczyń krwionośnych.

Co ciekawe, dzieci, których dieta jest bogata w kwasy tłuszczowe wypadają znacznie lepiej w testach na logikę.

Inne produkty bogate w kwasy omega-3:nasiona lnu, olej sojowy, masło, mgdały, orzechy czy pestki dyni.

Łosoś czy tuńczyk?

Tuńczyk także jest również źródłem kwasów omega-3, jednak nie tak bogatym, jak łosoś – mówią dietetycy.

Tuńczyk jest zdecydowanie dobrym źródłem chudego białka, ale ponieważ jest tak chudy, nie ma zbyt dużo kwasów omega-3, w przeciwieństwie do łososia.

Zamiast kanapek z pastą z tuńczyka, przygotuj więc dziecku sałatkę z łososia. Podawaj mu pełnoziarniste pieczywo – które także jest pokarmem „mózgowym”.

Smacznego! I jeśli czujesz się głodny wiedzy  – możesz sprawdzić, jak trenować swoją pamięć – na przykład metodą Brainy!

 

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Przewiń do góry