W zdrowym ciele zdrowy mózg! Jak to się ma do pewności siebie u dziecka?

pewny siebie

Udostępnij

Zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne to czynniki, które mogą pomóc w podniesieniu poczucia własnej wartości także u dzieci. Prawdą jest też, że pewność siebie można wyszkolić. Przydatne będą tu ćwiczenia mózgu. Gotowi na małą rozgrzewkę?

Anders Hansens, popularny psychiatra, w swojej znanej książce “W zdrowym ciele zdrowy mózg” wyjaśniał, jak jest zbudowany mózg, i odkrywa jego tajemnicę (polecam lekturę rodzicom:). Jego badania mówią wprost: ruch i odpowiednie postępowanie z ciałem są dla mózgu lepsze niż wszystkie możliwe suplementy.

Zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne to czynniki, które mogą pomóc w podniesieniu poczucia własnej wartości także u dzieci. Ćwiczenia nie są jednak jedyną receptą w tym przypadku. U niektórych młodych osób ta droga do pełnej pewności siebie i akceptacji jest bardziej kręta.

Mózg

Jeśli wystarczająco dużo trenujemy, jesteśmy w stanie usprawnić praktycznie każdą część naszego ciała. To samo dotyczy mózgu. Przy odpowiedniej ilości ćwiczeń, jesteśmy możemy poprawić wszystkie jego aspekty.

W nowym badaniu naukowcy zidentyfikowali wzorce aktywności mózgu, które mogą przewidzieć stan pewności osoby. Świadomość, jak pracuje mózg, pomaga dzięki odpowiednim zadaniom.. wyćwiczyć pewność siebie. (Zobacz, jak może pomóc tu Brainy).

Oczywiście, rozluźnienie i pozytywne emocje są jednym z najważniejszych czynników sukcesu w nauce. W jakim stanie należy się więc uczyć? W stanie rozluźnienia, ale jednocześnie skoncentrowanej uwagi, pozytywnego nastawienia i wiary w sukces.

Dlaczego warto ćwiczyć, nawet gdy pewność siebie nie jest wrodzona?

Niska pewność siebie może prowadzić do nieśmiałości, lęku społecznego, braku asertywności i problemów z komunikacją. Mogą one mieć negatywne konsekwencje dla wielu aspektów życia, w tym relacji i rozwoju kariery.

Badania wykazały, że niska pewność siebie może również zwiększać ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym.

Nie ma jednego uniwersalnego podejścia do zwiększania pewności siebie. Niektórzy uważają, że wprowadzanie zmian osobistych – takich jak przyjęcie zdrowej diety lub dołączenie do klubu towarzyskiego – może poprawić wiarę w siebie, podczas gdy inni mogą czerpać korzyści z uważności lub doradztwa.

W nowym badaniu dr Cortese i jego współpracownicy sugerują, że możliwa jest zmiana aktywności mózgu jako sposobu na zwiększenie pewności siebie. Naukowcy doszli do swoich odkryć poprzez zastosowanie nowatorskiej techniki obrazowania znanej jako „zdekodowany neurofeedback”. Obejmuje to skanowanie mózgu w celu monitorowania złożonych wzorców aktywności mózgu.

Zespół przetestował tę metodę obrazowania u 17 uczestników badania, wykonując proste ćwiczenie percepcyjne. W rezultacie naukowcy zidentyfikowali specyficzną aktywność mózgu związaną z niskim i wysokim zaufaniem.

„W jaki sposób zaufanie jest reprezentowane w mózgu? Chociaż jest to bardzo złożone pytanie, wykorzystaliśmy podejścia zaczerpnięte ze sztucznej inteligencji, aby znaleźć w mózgu konkretne wzorce, które mogłyby nam powiedzieć, kiedy uczestnik był w stanie wysokiego lub niskiego poziomu zaufania” – wyjaśnia współautor badania dr Mitsuo Kawato, dyrektor Computational Neuroscience Laboratories w ATR.
Dzięki tym szkoleniom naukowcy odkryli, że byli w stanie podświadomie zwiększyć pewność siebie uczestników.

„Podstawowym wyzwaniem było […] wykorzystanie tych informacji w czasie rzeczywistym, aby prawdopodobieństwo wystąpienia pewnej sytuacji miało miejsce w przyszłości.

Oprócz rzucenia światła na procesy mózgowe odpowiedzialne za pewność siebie autorzy uważają, że ich odkrycia mogą przybliżyć nas o krok do odkrycia nowych sposobów poprawy pewności siebie i innych ważnych stanów psychicznych.


W Brainy jesteśmy innowatorami w rozwoju ludzkiego mózgu. Wierzymy, że główne korzyści płynące z uczestnictwa w kursie Brainy to: wzrost poziomu IE dziecka, poprawa wyników w nauce, zwiększona kontrola emocji dziecka, zwiększona efektywność mózgu dziecka, lepsza pamięć i przypominanie oraz wzrost poczucia wartości i pewności siebie.

ZOBACZ, JAK PROGRAM DZIAŁA W PRAKTYCE I UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top