Jak myśli mózg?

Mózg - myślenie

Udostępnij

Neurolog i psycholog Judy Willis opisuje, w jaki sposób mózg rozwija umiejętność krytycznego myślenia.

Pytanie na początek: czy wiedziałeś, że za pomocą myśli możesz zmieniać swój mózg? Wyobraż sobie, że odpowiednimi ćwiczeniami możesz nadal nad nim pracować. O tym, jak bardzo jest to elastyczny organ, niech zaświadczy ten przykład:

Badania pokazały, że pewne funkcje w mózgu zmieniają się w zalezności, jak korzystamy z tego organu. Co więcej, samo wyobrażanie sobie określonych czynności także przekłada się na rezultaty. Z punktu widzenia mózgu nie ma przecież różnicy, czy dane czynności były faktycznie wykonane, czy zamknęły się one w sferze wyobrażeń.

W przypadku osoby, która grała na pianinie i tej, która tylko wyobrażała sobie grę nastąpiły te same zmiany w organie mózgowym.

 Dzieje się tak, dlatego, że sieci neuronowe wyższego rzędu przechodzą najdynamiczniejszy rozwój w ciągu pierwszych lat szkolnych. Ważne jest, by poza standardowymi zajęciami, rozwijać kompetencje miękkie.

W szkole dzieci operują często na „twardych”, ale brakuje już czasu, by popracować nad ich koncentracją. Młody żak nie jest też świadom, jak wykorzystać zdobywane informacje do własnych celów.

Tymczasem to twórcze zajęcia, praca zespołowa, nauka przez zabawę to jest ten moment, w którym dziecko dostaje wiedzę opakowaną w szerszy kontekst. Podczas gier i zabaw wiedza jest bowiem „narzędziem”, które pozwoli mu dojść do rozwiązania i wygrać w rozgrywce, w której grają.

Nie zapominajmy, że dziecko wyrośnie na przyszłego pracownika.  Jeśli uczniowie nie mają możliwości rozwinięcia umiejętności kognitywnych, nie rozwiną rozumu, logiki, twórczego rozwiązywania problemów. [Zobacz, jak metoda Brainy może Ci w tym pomóc]

Bez tych cech nie będą w stanie konkurować na globalnym rynku pracy. Zamiast tego, najlepsze oferty pracy otrzymają kandydaci, którzy analizują informacje.

Dlaczego tak ważne jest, aby rozwijać i poprawiać zdolność koncentracji?

Osiągnięcie perfekcji w umiejętności koncentracji wymaga – jak każda umiejętność – systematyczności w treningu i ćwiczeniach. Zapomnij więc o wszystkich swoich wymówkach, jeśli nie masz czasu lub jesteś zbyt zajęty.

Kilkanaście minut ćwiczeń dziennie pomoże Tobie, pomoże Twojemu Dziecku w osiąganiu najważniejszych celów i realizacji planów. Czy nie warto zainwestować w to odrobiny wolnego czasu?

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top