Udostępnij

#HappyShivratri

????Maha Shivratri dosłownie tłumaczy się jako „wielka noc Shivy”. To hinduskie święto obchodzone głównie w Indiach i Nepalu, ku czci Shiwy – bardzo ważnego bóstwa w kulturze hinduskiej.

✅Istnieje wiele legend związanych z tym dniem. Według jednej z nich, gdy myśliwy długo nie mógł znaleźć żadnej zwierzyny podczas polowania w lesie, zaczaił się na gałęzi drzewa ananasowego i czekał.

Aby zwabić ???? jelenia, zrzucał na ziemię liście, nieświadomy, że pod drzewem jest Shiva Lingam. Shivie spodobała się cierpliwość i zaangażowanie, z jakimi myśliwy starał się zwabić jelenia, dlatego objawił się mu i pobłogosławił mądrością. ▶️ Od tego dnia łowca przestał jeść mięso.

????Inna legenda głosi, że po tym, jak Ziemia stanęła w obliczu nieuchronnego zniszczenia, bogini Parvati zobowiązała się wraz z bożkiem Shivą do uratowania świata. Zadowolony z jakości i ilości modlitw kierowanych do niego, Shiva zgodził się uratować świat pod warunkiem, że ludzie czcić go będą z oddaniem i pasją. Od tej pory, ta noc stała się znana jako Maha Shivratri i ludzie zaczęli wielbić Shivę z wielkim entuzjazmem.


????Niektóre z wierzeń mówią, że to dzień Shiwy, ponieważ wierzono, że jest to odpowiedź udzielona przez niego, gdy bogini Parvati zapytała go o jego ulubiony dzień.
Maha Shivratri to hinduski święto, obchodzone przez wyznawców hinduizmu w Indiach. Ludzie często poszczą w nocy, śpiewają hymny pochwalne dla Shivy. ????????????Świątynie hinduskie w całym kraju ozdobione są światłami i kolorowymi dekoracjami. W ofierze Shivie składa się liście ananasa, zimną wodę i mleko, gdyż powszechna jest wiara, że to ulubione jego potrawy.
????Uważa się, że post i modlitwy tej nocy są źródłem szczęścia i powodzenia życiowego. Najpopularniejsze obchody Maha Shivratri odbywają się w Ujjain, uważanym za miejsce zamieszkania Shivy. W mieście urządzane są wielkie procesje, a ludzie gromadza się na ulicach, aby choć na chwilę ujrzeć czcigodnego bożka Shivę.

Na blogu

Blog

Umysł dziecka potrzebuje przerw! Umysł dorosłych także

Dlaczego przerwy w myśleniu są potrzebne? Pomagają dzieciom w szukaniu skupienia, a także pobudzają kreatywność. Skorzystać z takiej pauzy mogą też dorośli. Zdecydowanie warto! Przerwy przywracają uwagę Skupienie się na zadaniu wymaga wysiłku umysłowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których system uwagi wciąż się

Czytaj więcej »
Blog

Jest szefem Twojego ciała! Z czego składa się mózg?

Jak wspominasz drogę do domu swojego przyjaciela? Dlaczego twoje oczy mrugają, nawet jeśli o tym nie myślisz? Skąd się biorą sny? Twój mózg jest odpowiedzialny za i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości twój mózg jest szefem twojego ciała. Prowadzi program i kontroluje wszystko,

Czytaj więcej »
Scroll to Top